سئو تصاویر چگونه انجام می شود؟

سئو تصاویر

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سئو تصاویر در سایت را چگونه باید انجام دهیم؟ آیا اصول یا ترفند خاصی دارد؟ اصلا آیا سئو تصاویر اهمییت دارد؟ خب همانطور که می دانید تصاویر یک سایت به آن رنگ و بو می دهند. در واقع تصاویر باعث می شوند که سایت از حالت یکنواختی خارج شود. این عکس ها هستند که میزان جذابیت یک مقاله را بالا می برند و کاربر را در صفحه نگه می دارند.

به خاطر همین برای بهینه سازی و انتشار عکس در سایت خود باید اصول سئو عکس را بلد باشید. همراه ما باشید تا ترفندهای مربوط به سئو تصاویر را برایتان شرح دهیم.

سئو عکس

سئو عکس چیست؟

وقتی صحبت از سئو تصاویر می کنیم درواقع منظورمان بهینه سازی عکس ها برای موتور جست و جو گر گوگل می باشد. این اقدامات شامل کاهش حجم عکس، تغییر سایز، تایتل و غیره می باشد.

چرا سئو تصاویر واجب است؟

در پروسه سئو سایت، سئو تصاویر یکی از بخش های مهم آن محسوب می شود. اینکه عکسهای درست و مرتبطی بهینه شوند. پتانسیل این را دارند که در گوگل رتبه بگیرد و برای سایت ما ورودی بیاورند.

همچنین سئو عکس ها باعث می شود تا سرعت سایتتان بیشتر شود. ایجاد ظاهر بهتر برای سایت می شود. باعث افزایش کیفیت محتوای سایت می شود.

در انتخاب اسم عکس دقت کنید

گاهی ممکن است شما عکسی را با نام 00110025jpg ذخیره کرده باشید و بخواهید از همین عکس در وبسایتتان استفاده کنید. باید به شما بگوییم که گوگل هوشمند تر از این حرف هاست و توانایی خواندن تصاویر را دارد. پس زمانی که می خواهید یک عکس را در لپ تاپ خود ذخیره کنید یک اسم خوب برایش انتخاب کنید.

نوشتن متن جایگزین خوب

یکی از نکات مهم سئو تصاویر نوشتن متن جایگزین خوب می باشد. ممکن است شما وارد یک وبسایت شوید که تصاویر آن به خوبی لود نشده باشد اما وقتی موس را روی آن حرکت می دهید توضیحات کوتاهی زیر آن نوشته شده است که به آن alternative text یا متن جایگزین می گوییم. این متن به این دلیل کاربرد دارد که زمانی که تصاویر به کندی لود می شوند کاربر با خواندن متن جایگزین متوجه موضوع عکس بشود.

برای اینکه یک متن جایگزین خوب بنویسیم می توانیم از کلمه کلیدی استفاده کنیم. حداکثر 100 کاراکتر برای نوشتن آن استفاده کنیم. یک توصیف دقیق و قابل فهم از عکس باید برای آن بنویسیم. طبیعی و روان بنویسیم. از نوشتن عنوان سئو کپی جدا خودداری کنید.

اگزیف عکس ها را فراموش نکنید

هر عکس یک اگزیف منحصر به فرد دارد که در آن شناسنامه عکس مشخص شده است و گوگل هم می تواند آن را بخواند. به همین دلیل قبل از انتشار عکس بهتر است اگزیف آن را ویرایش کنید. از طریق ویندوز و فوتوشاپ می توانیداگزیف عکس را ویرایش کنید.

حجم تصاویر خود را کاهش دهید

برای سئو تصاویر استفاده از غکس هایی که حجم بالایی دارند نه تنها سرعت لود صفحه شما را کم می کنند بلکه به سئو سایت شما هم آسیب می زند. و باعث می شود تا کاربرانی که وارد سایت شما می شوند چند دقیقه معطل بمانند.

از روش های کاهش حجم تصاویر می توان افزونه های image optimizer , PNG image, lite speed cache,imagify  را نام برد. همچنین سایت هایی هستند که اگر عکس را داخل آنها آپلود کنید می توانید حجم عکس های خود را کاهش دهید. سایت هایی مانند Tiny PNG، compressnow،compressor و غیره را نام برد.

فعال کردن نقشه سایت تصاویر

همان طور که برای url های سایتمان فایل xml درست می کنیم باید برای سئو تصاویر هم نقشه درست کنیم تا گوگل بتواند آنها را شناسایی کرده و زودتر ایندکس کند.

به هیچ عنوان از عکس کپی استفاده نکنید

از آنجایی که گوگل یک ربات پیشرفته هوشمند است توانایی تشخیص عکس کپی را هم دارد. استفاده از عکس یونیک می تواند سرعت روند سئو تصاویر شما را هم بهبود بخشد. شما می توانید با استفاده از هوش مصنوعی مانند bing image creator عکس های یونیک برای سایت خود بسازید.

چک لیست سئو تصاویر

برای اینکه بتوانید سئو عکس های سایتتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید برایتان چک لیستی تهییه کردیم که هواندن آن خالی از لطف نیست.

  • نوشتن درست نام تصاویر
  • اصلاح متن جایگزین
  • اگزیف تصاویر
  • کاهش حجم عکس
  • عدم انتشار عکس کپی
  • استفاده از سایت مپ تصاویر
  • فعال سازی lazy load
  • نوشتن متن مرتبط با تصویر

نتیجه گیری:

از اینکه تا اینجای مقاله سئو تصاویر همراه ما بودید متشکریم. قطعا به کار بردن این نکات کاربردی که در این صفحه برایتان عنوان کردیم شما را چند قدم در مسیر سئو سایتتان رو به جلو می برد. اگر شما هم نکته یا ترفند مهمی برای سئو عکس می دانید که ما پآن را از قلم انداختیم خوشحال می شویم آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *